Občas mohou ceny bytů klesnout, a to z různých důvodů – třeba kvůli ekonomické situaci nebo náladě ve společnosti. Například v roce 2023 se kvůli obavám z krize nemovitosti prodávaly méně a jejich ceny dočasně poklesly. Dnes je situace jiná – poptávka roste, a to i přes vysoké ceny.
Vyplatí se tedy čekat na případný pokles? Nevýhodou je, že nelze předem určit, kdy (a zda vůbec) takové období nastane. Během čekaní mohou ceny vzrůst o víc, než o kolik by později klesly. Navíc v nejžádanějších lokalitách ceny neklesají téměř nikdy.
Při koupi bytu, zejména v atraktivních lokalitách, je klíčové uvažovat dlouhodobě. Cena nemovitostí v dlouhém horizontu vždy roste. Důvody jsou dvě hlavní:
Neustálé znehodnocování peněz.
Rozvoj měst, jako je Praha, kde ceny nemovitostí rostou soustavně. V lukrativních oblastech si za 20 let byt nebudou moci dovolit ani lidé s nadprůměrnými příjmy.
Z tohoto pohledu se tedy vyplatí koupit byt co nejdříve a držet jej co nejdelší dobu.
Znehodnocování peněz nahrává investicím do nemovitostí. Jednak proto, že hodnota dluhu v průběhu let klesá, a také proto, že cena bytu roste průběžně o cca 5 % ročně. Například byt v Praze za 7 milionů korun může za 10 let zdražit o 3,5 milionu korun. Pokud si na něho vezmete hypotéku s vlastní investicí 1,4 milionu, při prodeji za 10 let byste mohli vydělat 4,9 milionu.
Vyplatí se pořídit byt co nejdříve. Čím dříve koupíte, tím déle jej budete vlastnit a jeho cena poroste. Navíc mladší kupující (do 35 let) mají lepší šanci na 90% hypotéku, což znamená nižší počáteční investici. Například při koupi bytu za 4,5 milionu korun stačí mít vlastní úspory ve výši 450 tisíc korun.
Při rozhodování, zda koupit byt, je třeba zvážit nejen aktuální ceny a ceny a u00frokové sazby, ale také dlouhodobé trendy. Historicky se investice do nemovitostí vyplácejí a čím dříve do nich vstoupíte, tím lépe.